رئیس دستگاه قضا: همه ناهنجاری‌های اجتماعی با موعظه حل نمی‌شود

اژه ای گفت: دادستان‌ها در سراسر کشور باید با کمک نیرو‌های امنیتی و انتظامی، عناصر سازمان‌یافته و وابسته به خارج را که مرتکب ناهنجاری می‌شوند، شناسایی و مجازات کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای‌ امروز چهارشنبه‌ در جریان سفر به منطقه عسلویه با اشاره به برخی معضلات فرهنگی و بروز برخی ناهنجاری‌ها در جامعه، اظهار داشت: با تثبیت و تحکیم فرهنگ قرآنی و اسلامی است که می‌توانیم فساد‌ها را ریشه‌کن کنیم و دست متجاوزین به حقوق مردم و بیت‌المال را کوتاه کنیم. با تحکیم و تثبیت فرهنگ قرآنی است که اختلاس‌ها و سرقت‌ها و دزدی‌ها از بین می‌روند و یا حداقل تقلیل می‌یابند.

قاضی‌القضات تصریح کرد: باید به مقوله‌ی «امر به معروف و نهی از منکر» در امر زدودن ناهنجاری‌های اجتماعی اهتمام ویژه داشته باشیم؛ البته همه مسائل با موعظه حل نمی‌شوند و باید با تیغ عدالت به سراغ افرادی رفت که به صورت سازمان‌یافته و با وابستگی به خارج، قصد دارند در مقابل ارزش‌های مردم و امنیت روانی و فیزیکی آن‌ها بایستند. در این راستا کلیه دادستان‌ها در سراسر کشور باید به لحاظ جنبه عمومی، به این مقوله ورود جدی داشته باشند و با کمک نیرو‌های امنیتی و انتظامی، عناصر سازمان‌یافته و وابسته به خارج را که مرتکب ناهنجاری می‌شوند، شناسایی و بدون اغماض و در چارچوب قانون محاکمه و مجازات کنند.

محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی در منطقه عسلویه به مسئولان قضایی استان بوشهر دستور داد نسبت به شناسایی دستگاه‌ها و بنگاه‌های آلاینده‌ای که در عسلویه مستقر هستند و از پرداخت عوارض این آلایندگی سرباز می‌زنند، اقدام کنند و در چارچوب قانون با این دستگاه‌ها و بنگاه‌ها برخورد مقتضی را به عمل آورند.

رئیس قوه قضاییه گفت: مسئولان استان بوشهر، در نخستین گام، مسئول مربوطه در سازمان محیط‌زیست را به منطقه عسلویه بیاورند تا او دستگاه‌ها و تجهیزات سنجش آلودگی را در این منطقه مستقر سازد و چنانچه آلایندگی بالای منطقه محرز شد، اقدامات عاجلی را ترتیب دهد.

رئیس دستگاه قضا گفت: طبق قانون بخشی از درآمد بنگاه‌های اقتصادی اعم از نفتی و پتروشیمی که در منطقه عسلویه مستقرند باید در همین منطقه و استان بوشهر هزینه شود؛ مسئولان ذیربط باید در این خصوص مورد سؤال قرار گیرند و چنانچه فرد یا دستگاهی، قانون را در این زمینه اجرا نکرده، نباید در مقابل او کوتاه آمد.

منبع: میزان
ارسال به دیگران :

نظر شما