فعالیت فضایی ایران غیرنظامی است

​سخنگوی فضایی وزارت دفاع با بیان اینکه فعالیت فضایی ایران و وزارت دفاع کاملاً علمی و فناورانه است، گفت: ما حق داریم از این فرصت استفاده کنیم و در این مسیر منتظر اجازه هیچ‌کس نخواهیم ماند.

 «سید احمد حسینی مونس» سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز سه‌شنبه در نشست خبری طی سخنانی اظهار داشت: فناوری فضایی در دنیا به عنوان پیشران فناوری در جهان تعریف شده و بدون این فناوری، ابعاد مختلف زندگی بشر دچار مشکل خواهد شد و این موضوع جزو مؤلفه‌های اصلی فناوری خواهد بود.

وی افزود: اگر امروز ما از این فرصت استفاده نکنیم شاید نتوان در آینده آن را جبران کرد و نیاز است تا رسانه‌ها در این زمینه بتوانند فعالیت لازم را انجام دهند.

حسینی مونس ادامه داد: فعالیت فضایی ایران و وزارت دفاع کاملاً علمی و فناورانه است.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع تأکید کرد: پرتاب اخیر در پایگاه امام خمینی(ره) انجام شد که کاملاً شناخته شده است.

وی اظهار داشت: پرتابگر سیمرغ نیز با وزن برخاست 80 تن کاملاً شناخته شده و مؤلفه‌های آن با کار نظامی کاملاً متفاوت است و اکثر واکنش‌ها در دنیا ناشی از نگرانی آنها از انحصارشکنی ایران است.

حسینی مونس ادامه داد: فضا یک ثروت خدادادی است و ما هم حق داریم از این فرصت استفاده کنیم و در این مسیر منتظر اجازه هیچ‌کس نخواهیم ماند و این‌ مسیر را با قدرت ادامه می‌دهیم.

وی تأکید کرد: وزارت دفاع تاکنون 7 ماهواره را در فضا قرار داده و در آینده هم پرتاب‌هایی خواهد داشت و نوع ارتقا یافته آن هم در ادامه پرتاب خواهد داشت. ماهواره‌ها هم در رده‌های وزنی متفاوت توسط صاایران و دانشگاه مالک اشتر در دست ساخت است و در نوبتهای زمانی متفاوت پرتاب خواهند شد.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع گفت: مطابق نقشه راهی که داریم ان‌شاءالله در نسخه‌های بعدی، ماهواره‌بر «سریر» را خواهیم داشت که وزنی معادل یک و‌ نیم تن را در مدارات نزدیک زمین قرار خواهد داد.

وی افزود: سریر می‌تواند شش یا هفت ماهواره را در‌ مدارات پایین قرار دهد یا یک ماهواره را در مدار 36 هزار کیلومتری قرار دهد. در آینده دور‌تر ماهواره‌برهای خانواده سروش را خواهیم داشت که محموله‌هایی از 6 تا 15 تن را به فضا خواهند برد.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع اظهار داشت: با توجه به اینکه پرتابگرهای ما مراحل آخر تثبیت را طی می‌کنند در حوزه پرتابهای زیرمداری هیچ مشکلی نداریم و می‌توانیم‌ برای کشورهای مختلف این کار را انجام دهیم و در حوزه مداری هم در رده وزنی 150 کیلو می‌توانیم پرتاب را برای کشورهای همسو انجام دهیم و مذاکراتی با برخی کشورها هم در این حوزه انجام شده که خبرهای خوبی به زودی از این مذاکرات شنیده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بستر فضایی آینده روی‌ ماهواره‌برهای سوخت مایع خواهد بود تا بتوان محموله‌های سنگین را در مدار 36 هزار کیلومتری قرار داد اما در کنار آن ماهواره‌برهای سوخت جامد را هم در دستور کار داریم و پرتابهای تحقیقاتی ماهواره‌بر ذوالجناح را در دستور کار داریم که در آینده پرتاب عملیاتی هم خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: ماهواره‌بر سیمرغ تا کنون مراحل تحقیقات را پشت سر می‌گذاشته است اما امروز می‌شود این‌طور گفت که سیمرغ عملکرد بسیار عالی در مرحله اول داشته و گلوگاه‌های فناوری زیادی را پشت سر گذاشته است.

حسینی مونس تأکید کرد: در دنیا برای اینکه یک ماهواره‌بر تثبیت شود تعداد زیادی پرتاب انجام می‌دهند تا یک ماهواره‌بر به قابلیت اطمینان برسد و یک ماهواره‌بر باید 40 پرتاب داشته باشد تا به نقطه اطمینان برسد اما امیدواریم در ماهواره‌بر سیمرغ با تعداد پرتاب کمتر بتوانیم به قابلیت اطمینان برسیم.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم به سمت 36 هزار کیلومتری بر‌ویم باید گام به گام پیش برویم و این در نقشه راه پرتابها تعریف شده و قدم به قدم به سمت مدار ژئو پیش خواهیم رفت.

منبع: فارس
ارسال به دیگران :

نظر شما