مسئول نظارت بر بازار مشخص شد

وزیر دادگستری گفت: اخیرا رییس جمهور دستور داده است که کل مسئولیت نظارت بر بازار به عهده سازمان‌ حمایت باشد.

خبر فردا- امین حسین رحیمی وزیر دادگستری برای سومین بار با حضور در مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری (سامانه سامد- سامانه نظارتی ۶۱۳۳ مرکز ارتباطات مردمی) پاسخگوی مشکلات مردم شد.

در ابتدای جلسه، امین حسین رحیمی وزیر دادگستری گفت: وزارت صمت به لحاظ گستردگی کار نمی‌تواند نظارت لازم را بر بازار داشته باشد و به همین دلیل پیشنهاد شد وزارت بازرگانی تشکیل شود ولی تاکنون منجر به نتیجه نشده است. اخیرا رییس جمهور دستور داده است که کل مسئولیت نظارت و بازرسی به عهده سازمان‌حمایت باشد.

رحیمی ادامه داد: متصدی نظارت بر بازار چندین دستگاه هستند. بعنوان مثال متصدی کالاهای کشاورزی، وزارت جهاد است و کالاهای صنعتی وزارت صمت است و کالاهای بهداشتی، وزارت بهداشت است. بعد از تامین و توزیع، بحث قیمت گذاری مطرح می‌شود که مهم است و یک سری از کالاها قیمت مصوب دارند که مراجع مشخصی مثل اصلاح تنظیم بازار و یا برخی دستگاه‌ها در خودشان مثل سازمان هواپیمایی فرضا برای بلیت صلاحیت قیمت گذاری دارند؛ البته برای یک سری از کالاهای محدود.

وی افزود: بقیه کالاها که هزاران قلم می‌شوند قیمت مصوب ندارند و یک سری ضوابط و مقرراتی است که خود تولید کننده‌ها باید بر اساس آن ضوابط و مقررات، قیمت را تعیین کنند.  در مورد کسی که باید بر این ضوابط نظارت کند، یک اختلاف نظری بین دستگاه‌ها بود و  با توجه به اینکه  قانون انتزاع در این دولت اجرایی شد وظایف نظارتی در مورد محصولات کشاورزی به وزارت جهاد محول شده بود در صورتی که وزارت جهاد کشاورزی امکانات و نیروی لازم را  برای این کار نداشت.

وی تاکید کرد: برهمین اساس اخیرا رییس جمهور دستور داد که این نظارت باید متمرکز شود و  بحث نظارت و بازرسی راجع به قیمت کالاها هم برای  قیمت گذاری در سطح  کارخانجات مهم است و هم در سطح خرده فروش ها باید  متمرکز شود؛ لذا جلسات متعددی تشکیل شد و نهایتا رییس جمهور دستور داد که مسئول این کار،  سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است که زیر مجموعه وزارت صمت است و این سازمان هم مسئولیت قیمت گذاری را دارد و هم مسئولیت نظارت بر بازرسی را دارد و هم اگر تخلفی کشف کرد باید به سازمان تعزیرات حکومتی گزارش دهد.

وی افزود: ان‌شاءالله  با این تصمیم اخیر رییس جمهور وضعیت نظارت بر بازار بحمدالله وضعیت بهتری پیدا کند.  تولیدکنندگان عزیز و واردکنندگان محترم قیمتی برخلاف ضوابط بروی کالهایشان درج نکنند و رعایت انصاف و قانون را داشته باشند و اگر خدایی نکرده کسی از این ضوابط تخلف کند و سازمان حمایت که مسئول نظارت است گزارش دهد،  سازمان تعزیرات با قاطعیت و باسرعت و بموقع رسیدگی می کند.

رحیمی یادآور شد:  نظارت بربازار اخیرا یعنی دو سه روز گذشته به سازمان حمایت ابلاغ شده و از این به بعد کلیه بازرسی و نظارت برعهده سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است.

منبع: ایرنا
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه