عذرخواهی مقامات سوئد پس از تعرض به سفارت ایران

​مقامات سوئد در پی حمله تعداد معدودی از معاندان به سفارت ایران در استکهلم ضمن عذرخواهی، بر پایبندی سوئد در قبال حفظ و تأمین امنیت سفارت و کارکنان آن وفق کنوانسیون حقوق دیپلماتیک وین تأکید کردند.

به‌دنبال تجمع غیرقانونی تعداد معدودی از معاندان مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم و متعاقب آن حمله صورت‌گرفته به یکی از کارمندان سفارت، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در گفتگوی تلفنی با محمد احمدی، کاردار موقت سفارت کشورمان، آخرین وضعیت را مورد بررسی قرار داد. 

احمدی در تشریح شرایط اظهار داشت: به‌محض وقوع این اقدام غیرقانونی، مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران، در تهران و استکهلم، با تأکید بر ضرورت شناسایی و مجازات عاملین به طرف سوئدی منتقل گردید. مقامات سوئدی در ملاقات‌ها و تماس‌های تلفنی از جمله تماس تلفنی رئیس دپارتمان (معاون) امور جهانی و مدیرکل تشریفات وزارت خارجه، ضمن عذرخواهی، بر پایبندی سوئد در قبال حفظ و تأمین امنیت سفارت و کارکنان آن وفق کنوانسیون حقوق دیپلماتیک وین تأکید کردند. در این ارتباط و با همکاری پلیس سوئد 5 نفر از مهاجمین بازداشت شدند، این موضوع تا محکومیت عاملین حمله همچنان در دست پیگیری خواهد بود.

امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی ضمن گفتگو با کارمند سفارت که مورد حمله واقع شده است، برای وی سلامتی عاجل مسئلت کرد.

وزیر امور خارجه همچنین بر لزوم پایبندی دولت سوئد به تعهدات ذیل کنوانسیون وین تأکید نمود.

منبع: تسنیم
ارسال به دیگران :

نظر شما