۵۵۱ اینفلوئنسر باید مالیات بدهند

​وزیر اقتصاد گفت: در ده ماهه امسال ۱۳۹۰ همت مصارف دولت بوده که ۸۰ درصد از مصارف پیش‌بینی شده در بودجه امسال است و دولت تا پایان دی‌ماه هیچ استقراضی از بانک مرکزی نداشته است.

سید احسان خاندوزی" در نشست خبری خود درباره آخرین تحولات رسمی اقتصاد کشور تصریح کرد: دولت سیزدهم در اولویت سیاست گذاری اقتصادی خود مسأله ایجاد ثبات اقتصادی، مهار تورم و همزمان کمک به رشد تولید، خروج از رکود و ایجاد اشتغال را در دستور کار داده است، امروز هم جمعی از تولیدکنندگان خدمت رهبر انقلاب رسیدند و مهمترین عبارتی که در این حوزه رهبر انقلاب فرمودند، بهبود فضای کسب و کار و کنترل نقدینگی و تامین مالی برای تولید خصوصا تولیدکنندگان متوسط و خرد بود.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به عملکرد مالی دولت در طی ده ماه نخست سال ۱۴۰۲ بیان کرد: دولت تا پایان دیماه هیچ استفراضی تحت عنوان تنخواه گردان از بانک مرکزی نداشته است و تلاش کرد با مدیریت منابع تحت اختیار دولت این کار را انجام دهد.

وی افزود: در ۱۰ ماهه امسال ۱۳۹۰ همت مصارف دولت بوده که ۸۰ درصد مصارف پیش بینی شده در بودجه است دولت تا پایان دیماه هیچ استفراضی تحت عنوان تنخواه گردان از بانک مرکزی نداشته است دولت تلاش کرد با مدیریت منابع تحت اختیار دولت این کار را انجام دهد.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره جلوگیری از ناترازی بودجه بیان کرد: برخی مصوبات مجلس در بودجه ۱۴۰۳ با اخذ نظر موافق دولت بود از جمله افزایش ۱۸ درصد حقوق و دستمزد کارکنان به ۲۰درصد. دولت با هرپیشنهادی که مبتنی بر منبع درامد پایدار باشد موافق است ولی برخی مصوبات متکی بر درآمد های پایدار نیست وبه صلاح مردم هم نیست که بودجه ای با کسری تحمیل شود زیرامنجربه تورم و کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد و هم اساسا مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی است، باید بار مالی مصوبات از قبل تایید شود امیدواریم در مراحل پایانی کمترین میزان کسری را برای بودجه ۱۴۰۳ شاهد باشیم.

وی درباره گزارش تورم دی ماه امسال با بیان اینکه تورم نقطه به نقطه مصرف کننده با ۱.۷ درصد کاهش به ۳۸.۵ درصد رسیده است که نسبت به تورم نقطه به نقطه ابتدای امسال ۱۷ درصد کاهش داشته است، تصریح کرد: این به معنی ایجاد ثبات در بازارهای اقتصادی است. تورم ۱۲ ماهه منتهی به پایان دی ماه روند نزولی داشت و ۸ دهم درصد کاهش داشته و به ۴۳.۶ درصد رسیده است نسبت به ماه قبل با ۳ دهم درصد کاهش به ۲.۶ درصد رسیده است در حوزه خوراکی و آشامیدنی ها مانند گوشت قرمز شاهد افزایش قیمت بودیم که به طبقات متوسط و ضعیف فشار می اورد که وزارت جهاد قول داده تا کاهش قیمت گوشت را در دستور کار قرار دهد، در زمینه تورم تولیدکننده هم در دی ماه با یک درصد کاهش به ۶ دهم درصد به عنوان تورم ماهانه بود و کمترین میزان رشد ماهانه بود تورم نقطه به نقطه تولیدکننده به عدد ۳۱.۲ رسیده است لذا تورم تولیدکننده ما کمتر از تورم مصرف کننده است.

 

وی درباره مالیات ستانی از اینفلوئنسرهای بالای ۵۰۰ هزار ممبر گفت: ۵۵۱ کاربر مشمول این حکم قانون بودجه ۱۴۰۱ بودند که ۱۲۳ فعال پیشتاز بودند و ۲۳۰۰ همت مجموع واریزی های آنها بود بخش زیادی از این فعالان تمکین نکرده اند با این حال ما مکلف به اجرای قانون هستیم. 

در تلاشیم از انتشار اخبار صبح جمعه ای پرهیز کنیم

خاندوزی بیان کرد: در مورد بسته مهار تورم جلسه مفصلی با اقای مخبر داشتیم و تمام دستگاه‌ها از تکالیف خود گزارش ارایه دادند. در تلاشیم از انتشار اخبار صبح جمعه ای پرهیز کنیم.در خصوص نقدینگی از ۳۳.۱درصدی نقدینگی در فروردین به عدد ۲۷درصد در پایان اذر ماه رسیدیم و در اواخر در ماه این عدد کمتر هم شده است.علی رغم فشارهایی که در کسری منابع حاصل از صادرات منابع نفتی داشتیم، تلاش شد استقراض جدیدی از دولت نسبت به بانک مرکزی شکل نگیرد.

منبع: ایرنا
ارسال به دیگران :

نظر شما