قرائتی: از ترویج نماز برای نسل‌نو غفلت کرده‌ایم

رییس ستاد اقامه نماز کشور گفت: ترویج فریضه نماز در جامعه اسلامی به خصوص برای نسل نو مورد غفلت واقع شده است.

حجت الاسلام و المسلمین «محسن قرائتی»، رئیس ستاد اقامه نماز کشور، روز یکشنبه ۱ بهمن ماه ۱۴۰۲ در اجلاس استانی نماز که با موضوع «با تمرکز بر نسل نو» در تالار شهیدان نژاد فلاح کرج برگزار شد، با بیان اینکه نماز فقط به دین اسلام اختصاص ندارد و از حضرت آدم تا حضرت خاتم (ص) استمرار داشته است، افزود: باید فضای آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها عوض شود تا به گونه ای عمل کنند که اشتیاق نسل جدید به نماز افزایش یابد.

رییس ستاد اقامه نماز کشور، یکی از مواردی که موجب قبولی نماز می شود را زکات دانست و گفت: اگر به فقرا رسیدیم و زکات دادیم نماز قبول می‌شود زیرا همه دین ما به نماز و نماز نیز به زکات بند است.

وی بیان کرد: ما در جامعه اسلامی خود قرآن را درک نکرده ایم، مزه قرآن را نجشیده و حق نماز را ادا نکرده ایم زیرا نمونه آن در ادارات ، مدارس و دانشگاه‌ها است که اتاق روسا و کلاس‌ها زیباتر از نمازخانه‌ها است.

قرائتی با بیان اینکه کارهای احمقانه ای به اسم دین انجام می‌شود که هیچ فایده‌ای هم ندارد، گفت: باید روحانیون همانند شهید نواب صفوی و کت و شلواری ها همچون شهید رجایی باشند و یک عزم و تصمیمی جدی بگیریم.

وی افزود: متاسفانه بخشی از فارغ التحصیلان آشنایی با خواندن صحیح قرآن را ندارند در حالیکه باید ادبیات قرآنی را به خوبی خواند تا درست فهمید و عمل کرد.

قرائتی در ادامه با تاکید بر اختصاص مکان ویژه برای امر زکات، تصریح کرد: در تمام کشور ادارات حج و زیارت ساختمان دارند اما مکانی برای رسیدگی به امور زکات پیش بینی نشده است.

قرائتی تاکید کرد: رابطه خود را با نماز و مسجد بیشتر کنیم، مال و اولاد زینت هستند پس زمانی که مسجد می‌روید زینت خود را ببرید.

رییس ستاد اقامه نماز کشور یکی از راه‌ها برای پررنگ شدن حضور مردم در مساجد و نماز را انجام برخی خدمات در مساجد عنوان کرد و گفت: بعضی از ارگان‌ها مثل کمیته امداد امام خمینی (ره) خدمات خود را باید رنگ دینی بدهند که این کمک ها از طریق مسجد به فقرا انجام شود تا برای دریافت این کمک‌ها به مسجد بیایند و نماز بخوانند.

وی با بیان اینکه امام رضا (ع) فرموده‌اند که «اگر می خواهید به سراغ علم بروید به سراغ قرآن بروید»، افزود: قرآن را درست بخوانید؛ تجوید بخوانید که پوست قرآن است و تفسیر مغز قرآن است.

وی قرآن را مهجور دانست و اظهار کرد: اکنون فقط در بعضی از ایام مثل شب‌های قدر قرآن ها را به دست می‌گیریم.

قرائتی به موضوع انتخابات پرداخت و خطاب به نمایندگان مجلس گفت: کار مسوولان را توجیه نکنید زیرا توجیه حماقت است ولی تضعیف هم جنایت است زیرا صدها جانباز و شهید دادیم تا این انقلاب درست شد.

وی بیان کرد: دلیل شرکت نکردن در نماز جمعه و انتخابات به خاطر عمل نادرست تعدادی از مسؤولان است اما نبایدکل نظام را تضعیف کرد زیرا پای صندوق انتخابات نرفتن تضعیف نظام است.

گفتنی است؛ در این آیین از تعدادی از یاوران نماز و فعالان عرصه نماز در ادارات، مدارس و دانشگاه‌های استان البرز تجلیل شد.

منبع: فارس
ارسال به دیگران :

نظر شما